Polenov prah je svojevrsna hrana za pčele. Pčelinji polen, koji se priprema od sakupljenog cvetnog polena, proglašen je „savršenom hranom“.

Šta je polenov prah?

Drvetu ili bilo kojoj biljci - polen je neophodan za život. Polen, sitnu do grubu praškastu supstancu, određene biljke stvaraju kao deo procesa razmnožavanja.

Prema bazi podataka o prirodnim lekovima, pčelinji polen je u osnovi mešavina pčelinje pljuvačke, nektara i polena biljaka koji se skuplja na zadnjim nogama pčela radilica. Polen inače dolazi iz različitih biljaka.

Budući da polen može poticati iz različitih biljaka, sastav pčelinjih polena može se razlikovati u zavisnosti od biljnog izvora, pa čak i geografskog regiona. Pčelinji polen se razlikuje od pčelinjeg otrova ili meda, ali je i dalje oblik apiterapije, koja je vrsta alternativne terapije koja ističe proizvode koji dolaze direktno od pčela.

Što se tiče nutritivnog profila, literatura o pčelinjem polenu sugeriše da i do 50% polena može biti napravljeno od polisaharida (zvanih složeni ugljeni hidrati). Takođe se sastoji od lipida, proteina, jednostavnih šećera, vitamina C, karotenoida, fitohemikalija i flavonoida uključujući kvercetin i asrutin.

Polenov prah: nutritivni profil

Veličina porcije: 1 supena kašika
40 kalorija
0 g masti
7 g ugljenih hidrata
Ukupno 4g šećera
1 g vlakana
0 mg natrijuma
0 mg holesterola
2 g proteina

Polenov prah - zdravstvene prednosti

Unošenje pčelinjeg polena ima brojne zdravstvene prednosti, koje su rezultat niza antioksidanata, aminokiselina i mikroelemenata koji se nalaze u polenovom prahu. Polenov prah se širom sveta koristi u medicinske i terapeutske svrhe.

Smanjuje upalu

Istraživači sugerišu da se polenov prah može koristiti u akutnim i hroničnim inflamatornim stanjima, početnim degenerativnim stanjima i bolestima jetre ili toksičnosti.

Prirodni antioksidans

Nedavna ispitivanja otkrila su da su enzimski hidrolizati pčelinjeg polena korisni za pacijente koji su podvrgnuti različitim bolestima, poput raka, bolesti srca, dijabetesa tipa 2 i hipertenzije. Polenov prah ima izvanrednu antioksidativnu aktivnost.

Štiti od toksičnosti jetre

Polenov prah štiti ćelije jetre od oksidativnog stresa i promoviše zarastanje oštećenja jetre uzrokovanih toksičnošću.

Jača imuni sistem

Polenov prah ima antimikrobna i antivirusna svojstva. Pčelinji polen takođe može biti prirodni borac protiv alergije.

Polenov prah kao dodatak ishrani

Polenov prah se može koristiti kao dragocen dodatak ishrani. Istraživači sugerišu da to može biti naročito korisno kada se polenov prah daje deci koja imaju nedostatak apetita ili imaju zastoj u razvoju. Takođe može pomoći neuhranjenoj deci i odraslima, posebno pre i posle operacije, kada se oporavljaju od bolesti ili kada su pod fizičkim ili mentalnim stresom.

Kako se koristi polenov prah?

Kupite polenov prah proverenog kvaliteta - od kompanije ili pčelara kome verujete. Uverite se da polenov prah ne sadrži pesticide i da pčelinja društva nisu tretirana hemikalijama.

Konzumirati polenov prah je zapravo zaista lako. Najčešći način upotrebe je kada se pomeša sa hranom.

Polenov prah se može mešati sa medom ili jogurtom u odnosu 1:1 do 1:4 - ovo stvara mešani rastvor polena koji se može unositi tokom celog dana. Ako pokušavate da se borite protiv nedostatka hranljivih sastojaka, alergija, upala, stresa ili bolesti, uzimajte tri puta dnevno po jednu kašičicu mešanog polena.

Dostupne su i granule pčelinjeg polena. Mogu se dodati jogurtu, žitaricama i pecivima. Polenov prah se može dodati u šejkove ili posuti po salati.

Zrna ili granule polena mogu se dodavati u toplu vodu dva do tri sata. Zatim pucaju i oslobađaju svoju hranljivu vrednost. To se može uraditi i sa mlekom, sokovima od voća i povrća. Tada možete popiti tečnost ili je dodati u šejk da biste postigli sve sjajne koristi od polena pčela.