Med i propolis pružaju blagotvorno dejstvo na ljudsko zdravlje. Od antičkih vremena čovek je intenzivno upotrebljavao propolis, posebno u narodnoj medicini za lečenje velikog broja bolesti.

Danas je propolis prirodni lek koji je dostupan u različitim oblicima za lokalnu upotrebu. Takođe se koristi u kozmetici ili kao popularni alternativni lek za lečenje različitih bolesti.

Šta je propolis?

Propolis je prirodna smolasta smeša koju medonosne pčele proizvode od supstanci sakupljenih iz delova biljaka, pupoljaka i svojih eksudata (pljuvačke). Zbog svoje voštane prirode i mehaničkih svojstava, pčele koriste propolis u izgradnji i popravci svojih košnica za zaptivanje otvora i pukotina i zaglađivanje unutrašnjih zidova. Takođe im služi i kao zaštitna barijera od spoljašnjih uljeza poput zmija, guštera i slično, ali i protiv nepogodnih vremenskih uticaja poput vetra i kiše.

Pčele sakupljaju propolis iz različitih biljaka, u umerenom klimatskom pojasu, i to uglavnom od topole.

Propolis je lipofilne prirode, a zagrevanjem postaje mekan i lepljiv. Ima karakterističan i prijatan aromatičan miris i varira u boji od žuto zelene do crvene i tamno smeđe (zavisno od izvora i starosti). U zavisnosti od porekla smola, boja takođe može da mu se kreće od žute do tamno smeđe. Ali prijavljeni su slučajevi čak i prozirnog propolisa.

Kada je u pitanju njegov sastav, generalno, sirovi propolis se sastoji od oko 50% smola, 30% voskova, 10% esencijalnih ulja, 5% polena i 5% različitih organskih jedinjenja.

U različitim uzorcima propolisa je identifikovano čak preko 300 sastojaka, dok se još uvek identifikuju novi sastojci tokom hemijske karakterizacije novih vrsta propolisa.

Koje su zdravstvene prednosti propolisa?

Propolis širom sveta ima ogromnu popularnost, pre svega zahvaljujući svojim snažnim antimikrobnim delovanjem. To znači da ovaj prirodni pčelinji proizvod ubija patogene mikrobe, odnosno bakterije - koje predstavljaju pretnju ljudskom zdravlju.

Bogat flavonoidima, klasom antioksidanata, propolis ima dugu istoriju upotrebe kao prirodni tretman za mnoštvo zdravstvenih problema.

Istraživanja pokazuju da propolis ima mnoga lekovita svojstva. Pored anti-mikrobnih, njegova lekovita svojstva uključuju i anti-gljivična, antivirusna, anti-inflamatorna (protiv-upalna) i antitumorska svojstva.

Trenutna lekovita primena propolisa uključuje formulacije za:

• sindrom prehlade (infekcije gornjih disajnih puteva, prehlada i infekcije slične gripu),
• podstiče brže zarastanje rana,
• koristi se za lečenje opekotina,
• ublažava iritacije i uplane procese na koži, uključujući bubuljice i akne,
• deluje i protiv virusa herpes simplex i genitalis,
• koristi se za ublažavanje neurodermatitisa.
• pomaže kod peptičke ulkusne bolesti i drugih gastro-intestinalnih poremećaja.


Pored toga, propolis deluje antioksidativno, stimuliše imuni sistem i sprečava propadanje zuba.



Kako može da se koristi propolis?

Propolis je dostupan u mnogim oblicima, uključujući tablete, kapsule, prah, ekstrakt i pastilu. Kada se koristi lokalno, nalazi se u: mastima, kremama, losionima i drugim proizvodima za ličnu negu.

Pri odabiru preparata Propolisa potražite proizvode koji su sertifikovani i koji nemaju aditiva niti drugih štetnih sastojaka.

Pronađen u malim količinama u medu, propolis se ipak prevashodno koristi u obliku posebnih suplemenata/dodataka ishrani.

Mala količina propolisa može se naći u određenim vrstama meda. Pošto toplota može uništiti lekovite osobine propolisa, držite se sirovog meda koji je nefiltriran i nepasterizovan.

Propolis se takođe koristi kao sastojak određenih lekova koji se nanose direktno na kožu, poput masti i krema.

Pored toga, propolis nam je često dostupan i u sprejevima za nos i sprejevima za grlo, kao i u tečnosti za ispiranje usta i pasti za zube.

Propolis doziranje/dnevni unos

Kada je u pitanju propolis doziranje zavisi od preparata propolisa koji se koristi, kao i od bolesti/tegobe koja se tretira, a najbolje da se oko doziranja propolisa posavetujete sa stručnim licem.

Sledeće doze propolisa su proučavane u naučnim istraživanjima:

Spoljašnja primena na koži:

Za afte: 3% Propolis mast primenjena 5 puta dnevno.
Za lezije od herpesa: 3% Propolis mast primenjena na plikovima 4 puta dnevno.

Kao sredstvo za ispiranje usta: rastvor koji sadrži propolis, vodu i alkohol.